Koľko vody vlastne trávnik vyžaduje? Niekoľko slov o správnom zavlažovaní

Zákazníci sa nás často pýtajú: koľko zavlažovať? Ak niekomu celoročné zavlažovanie trávnika sa zdá ľahkým, stačí pripomenúť problémy s neobvyklými výkyvmi v počasí (veľké množstvo zrážok za pomerne krátke obdobie, či suchota), alebo veľa vody kvôli nevyrovnaným zavlažovacím systémom, či naopak, vysychaný trávnik pre nedostatok vody. Tento článok sa zaoberá hlavne s problémami sucha a vysychaní trávnych porastov. Skratka: pri nedostatku prirodzenej vlahy musíte zavlažovať!

Prírodných zrážok je dosť, len ...

Priemerné množstvo ročných zrážok nie sú postačujúce pre vývoj a rast trávy, navyše situáciu zhoršuje aj fakt, že približne polovica všetkých zrážok padá v zimných mesiacoch, mimo vegetačného obdobia trávy. Pri odmäku väčšina „vody“ odplaví kvôli zamrznutej a nasýtenej pôdy, takisto ani zrážky skoro na jar, či neskoršie na jeseň nevstrebávajú sa do pôdy následkom už spomínaných príčin. „Koreňová sústava“ trávnika sa nachádza len niekoľko centimetrov pod povrchom, takže vodu z hlbších vrstiev neabsorbuje. Opakom sú intenzívne letné zrážky, pri ktorých sa voda tiež veľmi rýchlo odteká z povrchu a navyše výrazné sú aj odparovania. Ani časové, ani objemové rozdelenie zrážok vo vegetačnom období nie je rovnomerné.

Straty odparovaním vody môžu dosiahnuť aj 30%!

S dobre navrhnutým a nastaveným, správne používaným zavlažovacím systémom výpary môžete redukovať až na 10%. Preto sú zavlažovacie systémy úsporné a nami odporúčané!

Prečo sa neoplatí ručne polievať?

Podľa skúseností sa na polievanie často zabúda, alebo sa nezmestí do každodennej rutiny. A to je aj pochopiteľné, nakoľko polievanie trávnika, priemernej veľkosti 500 m2, dennou dávkou vody by trvalo 6 až 8 hodín. A toľko času sa denne asi nikto nenájde. Ďalšou nevýhodou ručného polievania je príliš vysoký tlak a aplikácia neprimerane veľkej množstva vody naraz. Navyše kvôli spomínaním odpareniam vody najlepším obdobím na zavlažovanie je v skorých ranných hodinách. Rotačné, kruhové a plošné zavlažovače trávnika neprekryjú dostatočne trávnatú plochu, ich výkon je nepostačujúce a sú nešetrné.

Priemerná denná dávka vody u zakladaných trávnikoch je 4 mm, čo samozrejme závisí od ročného obdobia a poveternostných podmienkach (sezonálne výkyvy pri dennom zavlažovaní treba brať do úvahy!)

Zákazníci sa nás často pýtajú: koľko zavlažovať?

A hneď aj dodajú: „Teraz je závlaha nastavená na X,Y minút každý deň!“ Ale situácia je trošku zložitejšia. Potrebné množstvo vody ovplyvnia štruktúra pôdy, miestne mikroklimatické podmienky, používané odrody tráv v trávniku, a najmä ročné obdobie a klimatické podmienky. Odporúčame prezrieť nasledujúcu tabuľku, ktorú v súčasnosti používa aj
Doktor Trávnik (samozrejme odborníci , či skúsenejšie majitelia záhrad pri vypracovaní plánu zavlažovania zohľadňujú všetky dané okolnosti a aktuálne miestne podmienky).

Dávky vody v závislosti od teploty

Denný
maximum °C
Dávka/mm/deň Frekvencia zavlažovania v dňoch pri konštantnej dávke vody 8-9 mm
nad 35 °C nad 8 denne, pri suchotách aj viackrát denne
30 – 35 6 - 8/td> týždenne 5 až 6 krát
25 - 30 4 - 6 týždenne 4 krát
20 – 25 3 – 4 týždenne 3 krát
15 – 20 2 – 3 týždenne 2

Naše skúsenosti ukazujú, že väčšina majiteľov neprispôsobí zavlažovanie k zmenám teplôt, ale ani k zmenám ročných období. A preto v letnom, suchšom období je závlaha „poddimenzovaná“, naopak v jarných a jesenných mesiacoch „predimenzovaná“, aj napriek možnostiam automatických zavlažovacích systémov.

Denné zavlažovanie s menšími dávkami vody znižuje odolnosť proti suchu a šliapaniu, a toleranciu proti chorobám a zaburinením. Ak je najvyššia vrstva (2 až 3 cm) pôdy pod trávnikom vždy a nepretržite vlhká, koreňový systém trávy nie je nútení preniknúť do hlbších vrstiev, v dôsledku čoho sa „zlenivie“. Rovnaký syndróm pri novo zakladanom trávniku môže zabrániť úplné zakorenenie porastu, v krajných prípadoch trávnik sa zničí. Nadmerné zavlažovanie môže indikovať aj výskyt a šírenie trávnatých burín, ako sú lipnica ročná (Poa annua) a lipnica pospolitá (Poa trivialis), ale podmienkam rýchlo sa „prispôsobia“ aj dvojklíčnolistové buriny.

Pri letných horúčavách kvôli nadmernej vlhkosti riadne a hlboko nezakorenené porasti sa ľahko vypália, nakoľko prekročením kritickej úrovne odparovania nemôže trávnik absorbovať dostatok vody so slabým koreňovým systémom. Trávu prinútite k hlbším zakorenením zriedkavejšími, ale väčšími dávkami vody.

So správne zvolenou trávnikovou zmesou, pravidelnou vertikutáciou, aerifikáciou a optimalizovaním zavlažovacieho systému do istej mieri môžete znížiť množstvo (drahej) vody potrebné na zavlažovanie trávnika.


Ak sa Vám napriek našim radám nedarí so zavlažovaním, a potrebujete pomoc,
kontaktujte nášho odborníka na zavlažovacie systémy!

Kontakt

Doktor Trávnik® - Naše skúsenosti vo Váš prospech!
Copyright © 2009 - 2013, Doktor Trávnik®. Všetky práva vyhradené!
Designed by:
nová webstránka aj pre vás sztingo webdesign