Vertikutácia, alebo čo robiť, keď sa tráve dýcha ťažšie?

d

Tráva v trávniku dýcha, prijíma živiny, rastie – proste žije – ale takisto aj starne a odumiera. Také odumreté, ale aj živé časti rastlín na povrchu pôdy vytvárajú vrstvu, tzv. trávnu plsť (nazýva sa aj starina), ktorá je prospešná len do určitej mieri (zvyšuje odolnosť trávnika, vracia časť živín do pôdy a slúži ako izolácia).

Ak neriešime, situácia sa zhorší, a nevýhody prekročia jej priaznivé účinky. Príliš hrubá starina redukuje výmenu vzduchu, živiny a voda sa len ťažko vstrebávajú ku koreňom, v krajných prípadoch vodu zadržiava (čo je zdrojom rôznych ochorení, ba aj hnilôb a porast nebude schopný sa vyrovnať s výkyvmi počasia, hlavne so suchotou), obmedzuje tvorbu odnoží a koreňového systému.Vertikutáciou odstránime túto plsť z trávnika. S prevzdušnením "odpratáme" organickú hmotu z povrchu, čím zabezpečíme prienik živín, vzduchu a vody ku koreňom. Odporúčaný termín vertikutácie je na jar alebo na jeseň (cez leto je počasie príliš suché a podmienky preto nie sú vhodné na takúto operáciu). V každom prípade je dobré prevzdušňovať trávnik aspoň raz ročne.

Ak by ste si chceli byť viac informovaný a získať cenné informácie v tejto téme, je Vám pripravený náš newsletter.

Oplatí sa investovať do prevzdušňovača a kúpiť ho?"
"Vedel by som si spraviť vertikutáciu odborne aj sám?"

Uvažujte, než sa rozhodnete:

Doktor Trávnik Vám ponúka túto službu za cenu, v prípade ktorého Vám nemusí byť rentabilné investovať do kúpy stroja, nehovoriac o prácnosti samotného prevzdušňovania.

Ak ste sa rozhodli a vybrali ste nás, zavolajte!

Doktor Trávnik® - Naše skúsenosti vo Váš prospech!
Copyright © 2009 - 2015, Doktor Trávnik®. Všetky práva vyhradené!