Prihnojenie: "elixír života" pre trávnik

g

Prečo sa zhoršuje stav trávnika už v tretom roku po zakladaní?

Vysvetlenie je jednoduché a ľahko pochopiteľné. Tráva, či už cez listy, alebo cez korene, absorbované živiny skladuje v listoch, čo každý záhradník v 1 až 3 týždňových intervaloch starostlivo pokosí a odstráni. Z toho sa už vyplýva, že uskladnená a "nachystaná energia" potrebná pre rast trávy sa stratí. Za prvé tri roky intenzívneho rastu trávnik môžeme pokosiť aj 50 krát. Môžeme teda konštatovať – a bez prehnania – že za tie roky nechtiac pripravíme trávnik o živiny, tým pádom sa jeho stav zhorší, až kým "zomrie od hladu". Vzhľadom na to, že záhradu nemôžeme nechať ležať úhorom, ako sa to robí pri pestovaní poľnohospodárskych plodín, základné a nevyhnutné živiny musíme neustále a nepretržite nahrádzať. Bez toho zničeniu trávy nezaobídeme, a môžeme sa vzdať aj pohľad na náš sviežo-zelený a pôvabní trávnik!

Granulované alebo vodorozpustné hnojivo?

Rovnako ako ostatné rastliny, aj trávnik potrebuje k svojmu rastu tri základné živiny: dusík, fosfor a draslík. Záhradníci z času na čas nahradia tieto pre rast nevyhnutné živiny v odporúčaných intervaloch, a to 4 až 5 krát za sezónu, t. zn. od skorej jari do jesene. Ale tráva je náročná na živiny. Je dôležité, aby sme vedeli, že kedy a aké hnojivo musíme používať. V tomto prípade tiež platí, že neexistuje "vždynavšetkodobréhnojivo". Bez toho, aby sme poznali aktuálny stav a potreby nášho trávnika, určite nekúpime to pravé, potrebné hnojivo. Napríklad v lete, ale hlavne na jeseň môže predávkovanie dusíka spôsobiť vážne problémy, a predávkovanie fosforu – okrem pri prípravy pôdy pred siatím alebo zakladaním trávnika – takmer vo všetkých prípadoch naruší rovnováhu. Problémy a poškodenia spôsobené umelými hnojivami sú zradné, pretože príznaky sa prejavia neskôr, a je ťažké spoznať súvislosti. Môžu byť podobné ochoreniam, ako blednutie, ožltnutie, strata vnútorného tlaku tkanív, ale už spomínaní fosfor môže podporovať šírenie trávovitých burín.

Základom a nevyhnutným je teda správne vysvetlenie označovaní priemyselných hnojív (NPK). Ale to ešte nie je všetko! Vstrebávanie makroelementov ovplyvňujú hlavne poveternostné a pôdne podmienky, a výskyt a prítomnosť mezo- a mikroelemntov. Ak tieto prvky nie sú prítomné, alebo sa nájdu len v malej množstve, tak aj makroelementy sa absorbujú v menšej, primeranej miere. Dnešné moderné granulované hnojivá už obsahujú aj mikroelementy s dlhodobým účinkom, ale k ich uvoľňovanie je potrebná takmer rovnomerná vlhkosť a vlaha pri povrchu v trávniku. Pri našich klimatických podmienkach počasie je čoraz nepredvídateľnejšie a pri vyšších teplotách granule sa nerozpúšťajú, čo môže viesť k vypáleniu trávniku alebo naopak, väčšie zrážky môžu granule odplaviť. Z toho vyplýva, že kvapalné hnojivá sa vstrebávajú oveľa rýchlejšie, s väčšou pravdepodobnosťou a bezpečnejšie cez listy, alebo cez koreňový systém, ako granulované hnojivá.
er

Čo nám ponúkajú užitočné baktériové flóry?

Jedným z hlavných inovácií Doktora Trávnika, že najkvalitnejšie živiny dodáme a aplikujeme v závislosti od potrieb trávnika a ročného obdobia. Jedným slovom: Trávnik dostane vždy to, čo potrebuje! Neponúkame "každýmdobréhnojivo"! Ale v každom prípade navrhneme individuálne riešenie – sériu aplikácií – špeciálne pre Váš trávnik, aby sme tým zvýšili efektivitu a kvalitu. Technológia je na Slovensku jedinečná, ktorá využíva výhody ekologických, užitočných bakteriálnych flór. Sme schopný aplikovať kvapalný zmes potrebných látok na trávnik tak, aby sa to hneď mohol vstrebávať cez listy alebo korene, bez rizika vypálenia.

Program ročnej odbornej starostlivosti o trávnik umožní, aby aj Váš trávnik "dostal vždy to, čo potrebuje" pre jeho zdravý vývoj! Popri hnojenia kvapalnými hnojivami ponúkame aj služby pre skvalitňovanie pôdnej štruktúry, ako pH kontrol, laboratórne testy, čiastočná alebo úplná obnova, či dezinfekcia pôdy.

Tiež nás môžete kontaktovať, ak si neviete poradiť s vertikutáciou, alebo len potrebujete pokosiť trávnik, poradíme Vám, ako na top dressing trávnika, v neposlednom rade vyriešime za Vás zakladanie nového trávnika, ako aj dosev.

Doktor Trávnik® - Naše skúsenosti vo Váš prospech!
Copyright © 2009 - 2015, Doktor Trávnik®. Všetky práva vyhradené!