Už Vás unaví zápasiť sa s machom v trávniku? Porazte ho!

f

Pre záhradníkov a milovníkov záhrad odstránenie machu je vážnou výzvou, v krajných prípadoch môže sa stať aj nočnou morou. Kto už sa sním stretol v záhrade alebo v trávniku, dobre vie, že aj po "vyhubení" v krátkom čase sa opätovne objaví. Posledné roky – ohľadom počasia – charakterizujú hojné zrážky a nadmerné vlhko, a vytvorili sa priaznivé podmienky na rozširovanie machu. Ale mach preferuje extrémy, za objavenie nemôže len mokro, ale prekvapivo aj sucho, aj keď je menej známa, ako príčina rozrastania.
Zabrániť sa šíreniu machu dá rôznymi prípravkami, ale výsledky budú len dočasné. Prečo? Lebo mach je symptóm, a nie prvotná príčina znehodnotenia trávnika. To znamená, že treba nájsť a riešiť príčinu, pre ktorú sa mach objavuje v trávniku. Kým sa to nestane, môžete sa z času na čas rátať s objavením toho nepríjemného "spolubývajúceho".

Prečo sa objaví a ako odstrániť príčiny?

Prispievať sa k rozrastaniu machu môže niekoľko faktorov. Najčastejšie príčiny a ich odstránenie sme Vám zhrnuli v nasledujúcej tabuľke:

Dôvody: Riešenia:
Nedostatok živín v pôde Pravidelné doplňovanie živín, udržanie rovnováhy
Kompaktnosť pôdy, zlá drenáž Vytvorenie drenážnej vrstvy, vertikutácia, aerifikácia
Nadmerné zavlažovanie a vlhko Optimalizácia závlahy, vytvorenie drenážnej vrstvy, vertikutácia, aerifikácia
Nízke kosenie Nastavenie výšky kosenia
Nepriepustná, uzavretá vrchná vrstva (starina) Vertikutácia, aerifikácia
Tieň Prerezávanie stromov a kríkov
Bezprostredné susedstvo ihličnanov, tují Prerezávanie stromov alebo premiestnenie obrubníkov
Nadmerná kyslosť pôdy Vápnenie


f

Mach sa výborne prispôsobí extrémnym pH hodnotám pôdy, dobre vznáša nadmernú vlhkosť, minimálne množstvo živín a bezprostrednú blízkosť ihličnanov a tují. Vzhľadom k tomu, že tráva práve tie podmienky toleruje najmenej, rýchlo prevezmú ich životné prostredie. Len odbornými a pravidelnými aplikáciami môžeme zmeniť faktory alebo odstrániť príčiny, aby sme mohli výrazne znížiť výskyt machu, či sa ho zbaviť navždy. Napríklad pri vyčerpaní všetkých živín je nutné sa starať okamžite o náhradu a pôdu dosycovať živinami.

Analýza pôdy, ako spôsob zistenia príčin, rýchlo a spoľahlivo ukáže dôvody výskytu machu. Ak je pH hodnota pôdy silne kyslá, musíme sa uvažovať nad vápnením. Hlavne keď mach sa objaví na väčších plochách, a podľa analýzy je pôda kyslá, proces vápnenia sa nedá obísť, a treba opakovať v bloku niekoľkokrát za sezónu.
Ekologické "bezchemické" riešenie proti machu je vertikutácia. Ak nie je k dispozícii vertikutátor, na dierkovanie môžeme používať aj záhradné vidly. Zapichujú sa vertikálne do hĺbky asi 12 cm, a medzi radmi dierok sa necháva medzera 12 až 15 cm. Efektivitu zvýšite vyhrabaním machu a prečesaním trávnika. Také riešenie je prácne a je ideálne na menšie plochy. Ak je Váš trávnik väčší a myslíte si, že by sme Vám mohli byť na pomoc pri odstránení machu alebo pri prevzdušnení, kontaktujte nás!

Je dobrým riešením aerifikácia pri akútnom zaplavení záhrady machom?
Vyššie už spomínané ručné dierkovanie záhradnými vidlami má aj profesionálnu formu, a tým je práve dierkovanie strojom – aerifikácia. Zvyčajne najkompaktnejšia je niekoľko centimetrová vrstva pod trávnikom. Pri samotnom aerifikácie kolíky stroja urobia otvory do trávnej plochy hlbokých 5 až 10 cm, aj 100 otvorov na m2. Aerifikácia a vertikutácia majú rovnaký cieľ, a to znížiť zhutnenie vegetačnej vrstvy a zvýšiť prístup vzduchu ku koreňom. Dierkovaním sa pôda prevzdušní hlbšie, vylepší sa vsakovanie vody, v dôsledku čoho sa vytvorí pevný koreňový systém, zlepší sa odolnosť trávnika proti stresu a zmierni sa vytváranie trávnej plsti. Pri ílovitých, kompaktnejších pôdach môžeme aerifikáciu spojiť pieskovaním , kedy vzniknuté otvory sa vyplnia pieskom kremičitým. Tým sa obsah vzduchu v pôde zvýši a zlepší sa aj odvod vody.


Ak Vašu záhradu každoročne zaplaví mach a situácia je čoraz horšia, Doktor Trávnik Vám pomôže pri riešení a prekonaní problém!

Doktor Trávnik® - Naše skúsenosti vo Váš prospech!
Copyright © 2009 - 2015, Doktor Trávnik®. Všetky práva vyhradené!