Vyhubenie lariev chrústa z trávnika

Ak ste zbadali a identifikovali larvy alebo dospelé jedince chrústa vo Vašom trávniku, je najlepšie začať aplikáciami potrebnými na vyhubenie čím skôr. Ale pripravte sa na namáhavý a neľahký boj, hlavne ak nákaza je už väčšieho rozsahu, lebo "votrelci" sa sami nevysťahujú. Aby sme im mohli byť vyrovnaným súperom, a aby výsledok proti všetkým naším úsiliam nebol sklamaním, musíme "bojovať" všetkým možným prostriedkom, čo je nám k dispozícii. Škodca je schopná zlikvidovať celý trávnik, ale aj následné znova zakladané trávne porasty.

Vyskúšajte, stojí to za to! Ak zmeškáte príležitosť, oľutujete!

ser

Rojenie chrústov je najpravdepodobnejšie po výdatnejších zrážkach, po dlhšom daždivom období sa prichádzajúceho náhleho oteplenia, od konca apríla do júla, zvyčajne vo večerných hodinách. Dospelé jedince sa živia listami stromov a krov, kde v skorých ranných hodinách ich nájdeme zmeravený od zimy, kedy ich môžeme odstrániť trasením bez toho, aby sa odlietali. Pozbieraním ich odstránite z povrchu trávnika a vyhnite tak rozmnožovania sa takých jedincov. Ktorých sa nepodarí odstrániť, po 8 až 12 dní – začiatkom leta – kladú vajíčka do jamiek vytvorených v zemi, v záhradách typicky do trávnika.

Ak napriek snahám sú stále prítomný larvy alebo dospelé jedince chrústa vo Vašom záhrade, resp. na trávniku, je čas "nasadiť" chemické prostriedky na dezinfekciu pôdy a postreky. Pred ich používaním a aplikáciou v každom prípade si vyžiadajte pomoc odborníka.

Vývoji a zavedení nových metód sa nevyhol ani ochrana rastlín, objavili sa nové možnosti a biologické prípravky. Výsledky testov boli priaznivé a zavedenie ich na trh sa nenechal na seba dlho čakať. Ide o prípravky obsahujúc živé organizmy, ktoré parazitujú na larvách, s možnosťou ich využitia aj v trávnych porastoch proti škodcom, neprenikajú do tkanív rastlín, nezničia užitočné organizmy, nemajú vedľajšie účinky, takže sa ich použitie v trávnikoch je bezpečné. Avšak účinky sa neprejavujú tak rýchlo, ako pri chemických zásahoch, a aj aplikáciu treba opakovať pár krát za sebou, ale je to najlepší spôsob, aby ste sa vyhli chemikáliám v záhrade.

Doktor Trávnik upozorňuje!

Nakoľko larvy na infikovaných miestach sú v pôde v rôznych vývojových štádiách, jedna aplikácia neprinesie očakávaný výsledok a nevyhubí škodcov naraz. Aplikácie sú najúčinnejšie v obdobiach, kedy larvy sa nachádzajú v bezprostrednom blízkosti povrchu, čo zvyčajne pripadá na druhú polovicu apríla a na prvé dva dekády septembra. Síce je potrebné dodať, že všetko silne závisí od aktuálnych poveternostných podmienkach. Napriek tomu, v týchto obdobiach je odporúčané si vykonať zásah minimálne dvakrát, v 7 až 10 dňových intervaloch pre dosiahnutie čo najlepšieho výsledku, a v aplikáciách pokračovať až po úplnom vyhubení škodcov.

Môžeme Vám v tom pomôcť?

Doktor Trávnik® - Naše skúsenosti vo Váš prospech!
Copyright © 2009 - 2015, Doktor Trávnik®. Všetky práva vyhradené!